تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

صنایع دستی قشم تنوع بسیاری دارد و انتخاب های بسیاری برای تهیه سوغات در اختیار شما می گذارد. اکثر صنایع دستی جزیره قشم با هنرهای دستی سایر شهرهای استان هرمزگان مشترک است و بسیاری از آن ها بدست زنان هنرمند و توانای جزیره، با موهبت هایی که طبیعت در اختیارشان گداشته، درست می شوند، که دیدن و هرید آن ها خالی از لطف نخواهد بود. شما می توانید برحسب سلیقه ی خود هر کدام را بعنوان سوغات شهر قشم خرید کنید. چند مورد از صنایع دستی قشم که در ادامه، درباره ی آن ها توضیحاتی را آورده ایم عبارتند از لباس های سنتی زنان جنوب، وسایل تزیینی با محصولات دریایی، سوند بافی، تکه دوزی و عود سازی هستند که بصورت دستی درست می شوند.

دیگر صنایع دستی قشم

  • بادله دوزی
  • خوس بافی
  • کپکاپ سازی
  • لنج سازی 
  • لوازم خانگی
  • حصیر بافی
  • گلیم بافی 
  • قالی بافی
  • زری بافی 
  • لچک بافی

وسایل تزیینی قشم 

صنایع دستی جزیره قشم,صنایع دستی شهر قشم,صنایع دستی قشم

رنان و مردان هنرمند قشم از آنچه طبیعت در اختیارشان قرار داده نهایت استفاده را می کنند، آن ها از باقی مانده ی آبزیان دریایی مانند صدف، ستاره ی دریایی، حازون و … که با جزر و مد به ساحل آورده می شوند به ساخت اشیای زینتی میپردازند. این اشیای زینتی قاب عکس، گردنبند، گوشواره، مجسمه و … هستند که اکثر مسافران آن ها را بعنوان سوغات قشم تهیه می کنند.

لباس سنتی قشم 

صنایع دستی معروف قشم,عود سازی قشم,لباس سنتی قشم

لباس های سنتی زنان قشم از اجزای مختلفی تشکیل می شود، که هر کدام نام مخصوص به خود را دارند. تعدادب از آن ها را برای شما توضیح خواهیم داد تا با آگاهی و علاقه بیشتر آن ها را بعنوان یادگاری یا سوغات تهیه کنید. 

برکه (bourke): برکه ، روبند یا نقاب مخصوصی است که زنان جنوب بر روی صورت خود می گذارند، و در واقع نوعی پوشش محسوب می شود. این روبندها معمولا دو نوع هستند روبندهایی که کل صورت را می پوشانند و پهن هستند، مدل دوم روبندهایی که نازک هستند و تنها اطراف چشم و ابرو را پوشش می دهند. 

جلوپل(jelopl): جلوپل نوعی روسری نازک است که از آن برای پوشاندن موی سر استفاده می شود و بر روی آن چادر سر می کنند. 

پیراهن و شلوار: پیراهن های زنان قشم به گونه ای است که دو پیراهن بر روی هم پوشیده می شوند. شلوارهای جنوبی هم طراحی منحصر بفرد خود را دارند، این شلوارها گشاد هستند و مچ شلوار تنگ می شود و آن ها را با رودوزی های مختلف و نخ های طلایی و نقره ای زینت می بخشند. 

 

سوند بافی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

یکی از پررونق ترین صنایع دستی قشم،سوندبافی است. برای بافت آن از شاخه ی برگ دار درخت خرما استفاده می کنند. این هنر را می توان در بین هنرمندان شهرهای جنوب مشور دید زیرا تهیه مواد اولیه کار سختی نیست. برای بافت این نوع هنرهای دستی شاخه های برگدار را با طناب به یکدیگر متصل می کنند و سپس از آن برای پوشاندن سقف خانه استفاده می کنند. این نوع محصولات در گذشته نوعی کالای صادراتی بوده اند. 

تکه دوزی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

تکه دوزی یکی از هنرهای قدیمی زنان ایرانی است و در جزیره ی قشم هم انجام میشود در این هنر تکه های پارچه با طرح های هندسی مختلف و رنگ هایی که با یکدیگر همخوانی دارند، بهم متصل می شوند و سپس برای دوخت لحاف، روتختی و … استفاده می شود. 

عود سازی قشم

تکه دوزی قشم,سوند دوزی قشم,صنایع دستی قشم

عود سازی به معنای ساخت ابزار و ادوات موسیقی سنتی است. این هنر در قشم طرفدارانی دارد و هنرمندان بسیاری مشغول ساخت آن هستند. برای ساخت چوب ها مورد نیاز برای عود سازی، نوارهای باریکی از چوب افرا، زیتون و گردو را بر اساس طرح مورد نظر و با دقت و ظرافت به هم وصل می کنند. معمولا این ابزار طبل، دایره و …. هستند که بیشتر موسیقی های جنوبی با این سازهای دست ساز نواخته می شوند.

منبع : مقالات گردشگری |صنایع دستی قشم
برچسب ها : دستی ,صنایع ,زنان ,بافی ,استفاده ,شوند ,صنایع دستی ,برای پوشاندن ,برای بافت ,اشیای زینتی ,سنتی زنان